Nákupné tašky - ktoré sú lepšie?

Dozvi sa viac o nákupných alternatívach 

Tvoj Eko Status > NÁKUPNÉ TAŠKY – ktoré sú lepšie?

Domov
Ekológia VS. Účelnosť
Nákupné tašky - ktoré sú lepšie?
netkaná látka
Oceány sú prameňom života – sú najväčším producentom kyslíka, poskytujú potravu, regulujú klímu. Sú aj liekom pre rôzne ochorenia. Teraz sa však stávajú smetiskom.

Plastový odpad prispieva ku globálnemu otepľovaniu vďaka uvoľňovaniu skleníkových plynov do ovzdušia. Smutné prvenstvo zastávajú práve plastové nákupné tašky. Dôvodom je ich hrúbka – práve tenká vrstva plastu na slnku ľahšie a rýchlejšie uvolňuje skleníkové plyny než hrubšie plasty. Riešenie?

Mnoho z nás napadne „papier“! Veď obchody vymenili toľko nenávidené igelitky za „ekologické“ papierové tašky. Aj v tomto prípade sa osvedčuje staré známe „zdanie môže klamať“. Treba zohľadniť celý cyklus týchto výrobkov – teda aj na množstvo emisií uvoľnených do ovzdušia, do vody, do pôdy, dokonca i na dôsledky na zdravie človeka. Odborníci sa zhodujú na tom, že každá taška, ktorá vydrží čo najdlhšie, je lepšia ako jednorazová verzia, a to bez ohľadu na materiál, z ktorého je vyrobená.

 

Mýtus s názvom „ekologická papierová taška“

Problémom papierových tašiek je, že sú síce z obnoviteľných zdrojov a dajú sa recyklovať, no na ich výrobu sa použije omnoho viac vody a energie ako pri plastových. Navyše ich ľudia nezvyknú používať viackrát a práve to je pri spotrebe tašiek kľúčové. Podľa štúdii, na dorovnanie celkového environmentálneho dopadu papierových tašiek bude potrebných 43 opakovaných použití. Papierové nákupné tašky sú však podstatne menej odolné a potrebných 43 použití zrejme vydrží len máloktorá. Otvorene povedané, niekedy nevydržia ani len jednu cestu z obchodu. Ak do toho aj prší, tak zákazníci idú z predajne s nákupom v rukách a s nie veľmi peknými spomienkami na nákup.

 

Plast je menšie zlo než papier

Výskumy sa zhodujú v tom, že plastové tašky sú ekologickejšie než papierové. Stretávame sa však s bojkotom zo strany štátu, kedy sa plánujú úplne zakázať, ako aj s nevôľou zákazníkov. V dnešnej dobe, kedy je plast používaný nesprávne, sa plastové tašky stali symbolom našej problematickej závislosti na jednorazovom plaste.

 

Taška na celý život

Náročný „životný cyklus“ bavlnených tašiek a vysoká cena nehovorí zrovna v ich prospech. Pestovanie bavlny si vyžaduje veľa vody, ornej pôdy i hnojivá na podporu rastu. Bavlna musí byť následne pozbieraná a spracovaná. V prípade bavlnených tašiek je teda podľa výskumov potrebných 7 100 použití. Ak teda chodíme na nákupy priemerne každý druhý deň, tú istú bavlnenú tašku by sme museli používať aspoň 40 rokov. A nesmieť zabudnúť. Bio bavlna nie je o nič lepšia. Výskumy hovoria o približne 20 000 použití tašky z organickej bavlny. Prehnané čísla, však? Nazvime to krutá realita.

 

Zlatá stredná cesta

Už sa zdá, že možnosť viacnásobného použitia sa spolu s ekologickosťou a dobrou obstarávacou cenou je nedosiahnuteľná méta a vopred prehratý boj každého obchodníka. Z tohto dôvodu sme išli do výskumu hlbšie a našli isté riešenie.

Eco Status tašky sú vodeodolné a sú vyrobené z jedného jediného dôvodu, aby slúžili opakovane. Dokonca vyzerajú elegantne – nejde o žiadny šuštiaci kus igelitu. Čo je bonusom? Vďaka možnosti potlače sú vhodnou reklamou, ktorú budú zákazníci opakovane používať. Pre veľkoobjemovú výrobu nás kontaktujte

ChCeš sKÚSIŤ?
OBJEDNAJ TU