SPRAVME ZEM OPÄŤ ZELENOU

Tvoj Eko Status > ZERO WASTE

Back To Homepage

Klimatické zmeny. Plast v oceánoch. Toxické látky v našom jedle a v pitnej vode. Naša planéta je na pokraji svetovej plastovej kalamity, ktorá hraničí s environmentálnou krízou. Budúcnosť je však v našich rukách. Mali by sme začať eliminovaním vyprodukovaného odpadu.

Dostali sme sa do bodu zlomu. Jediná možnosť ako zvrátiť skazu našich činov je zmena. Je to naša posledná šanca na ukončenie „doby plastovej“. Základom celej zmeny musí byť obmedzenie jednorazových plastov, ktorých je všade neúrekom. Dôvod je celkom prozaický – ich trvácnosť. Plasty sú vytvorené tak, aby tu ostali s nami. Navždy. Nikdy sa úplne nerozložia. Namiesto toho sa rozpadávajú na malé čiastočky, ktoré nezmiznú. Jednoducho prežijú stovky rokov.

Iróniou je využívanie tohto odolného materiálu práve pri produktoch, ktoré ako spotrebitelia častokrát použijeme len raz, a potom vyhodíme. Ak takáto konzumná móda bude pokračovať, tak čoskoro planéta skolabuje pod hordou plastového odpadu.

Najlepším liekom proti tomuto problému je predchádzanie vzniku odpadu. Je teda na každom z nás, aby prispel svojim kúskom snahy k zníženiu množstva plastu a nasledovného odpadu z neho. Veď kolektívne akcie jednotlivcov majú širokospektrálny dopad. Možno si pomyslíme, „mám opakovane použiteľnú tašku, avšak ostala doma. kúpim igelitku, veď je to len jedna tenká taška. A aj tak už je vyrobená.“ Naoko zdanlivo nevinná akcia, avšak celkom jasný signál pre výrobcov. Každé naše rozhodnutie je priamym ekonomickým signálom. Každým svojím nákupom ukazujeme, kto sme a kým sa chceme stať. Či sme ochotní byť tými, ktorí nezanechajú na zemi ekologickú stopu. Všetky tieto rozhodnutia vytvárajú našu ekologickú identitu – náš eko status. Nákupné návyky by mali byť v rovnováhe s našou zodpovednosťou voči sebe samým, svojmu okoliu a životnému prostrediu. Kým sa úplne nevzdáme nášho pohodlného konzumného života a nepovieme nie jednorazovým plastom, producenti nebudú mať dôvod ich prestať vyrábať. Už to nie je pohodlie za najnižšiu cenu. Naopak, v skutočnosti je táto cena privysoká. V hre je naše zdravie, naša budúcnosť a planéta, ktorú tu zanecháme ďalším generáciám. Každý jeden nákup možno považovať za morálny akt. Je to príležitosť hlasovať za zelenší svet prostredníctvom svojej euromince.

Na vrchole reťazca stojí obmedzenie konzumu a nákupu. V prvom rade si premysli, čo vkladáš do svojho nákupného vozíka. Podpor ekologické produkty a vyvíjaj tlak na neekologických producentov. Obmedz produkty na jednorazové použitie. Uprednostni výrobok bez zbytočného množstva obalu – ten je častokrát neopodstatneným „luxusom“, na ktorý dopláca nielen príroda. Prostredníctvom svojho výberu dávaš hlas prírode. Je to tvoja sila – sila nakupovania. Postupne sa to stane tvojou dennou rutinou. Napokon zistíš, že plastový odpad nemusí byť súčasťou tvojho životného štýlu. Myšlienka ZERO WASTE, a teda „život bez odpadu“ nie je len o odmietaní a našej závislosti na plaste (najmä jednorazovom). Znamená celkovú zmenu myslenia a spôsobu, akým nakupujeme a využívame veci dennej potreby.

Základné pravidlo znie: obmedziť odpad, ktorý končí na skládkach, kvôli nemožnosti recyklovania alebo kompostovania. Je jednoduché povedať „Odmietni, čo nepotrebuješ. Kúp len to, čo naozaj potrebuješ. Čo už doma máš, využi naplno – a používaj, kým je to možné. A až potom to zrecykluj alebo skompostuj.“ Ťažšie je sa správať podľa toho „vzorca“. Najmä v dnešnom hektickom svete, kedy pokušenie doslova striehne na každom rohu. Samozrejme, nemusíš hneď docieliť nulový odpad. Prakticky je to veľmi ťažké, ale aspoň ti chceme ukázať jednoduché malé kroky k tomu, aby sa ti v dlhšom horizonte podarilo k „nule“ aspoň trochu priblížiť. Zero waste život nemusí byť o dokonalosti – je to o lepších rozhodnutiach. Týchto päť princípov ti v tom pomôže:

ODMIETNI:

Odmietnutím sa celkovo zníži množstvo produktov, ktoré sa dostanú na trh.  Vďaka tomu sa nebude zbytočne vytvárať odpad. V neposlednom rade sa aj šetria  prírodné zásoby našej planéty. A preto sa nauč hovoriť nie. #nie plastovým obalom. #nie jednorazovým plastom.

ZREDUKUJ:

Dôležitý bod nulového odpadu, vďaka ktorému znížiš zdroje, ktoré  konzumuješ + odpadky, ktoré produkuješ. Zjednoduš si život. Nepotrebuješ žiadne  zbytočnosti. Zrazu budeš mať oveľa viac priestoru v skrinkách, kde kedysi bývala armáda čistiacich prostriedkov či kozmetiky!

ZNOVU POUŽI:

jednorazové výrobky – kupuješ ich dookola, ale zakaždým použiješ len  raz. To znamená, že ich míňaš peniaze na niečo, čo o chvíľu vyhodíš. V podstate  vyhadzuješ peniaze, a ako bonus nechávaš na Zemi toxickú stopu. Uprednostni výrobky  na opakové použitie (napríklad nákupná taška) a ak to nie je možné, vyber ekologickejšiu  alternatívu (vrecká do odpadkových košov či náhrady mikroténových sáčkov). Snaž sa  veci znova využiť, hoci na iný účel, než boli vyrobené. Stačí trocha kreativity.

RECYKLUJ:

V teoretickej rovine je recyklácia je super nápad, no v praxi trochu škrípe.  Vyžaduje nemalé finančné prostriedky a energetické zdroje. Jednoducho, nemôžeš  recyklovať enviromentálne problémy. Prečítaj si viac o recyklácii.

KOMPOSTUJ:

Kuchynský odpad nemusíš vyhadzovať. Obstaraj si kompostér alebo nádobu na bioodpad a daj odpadu druhúšancu! Nemáš prístup ku kompostu? „Pochovaj“ svoj kuchynský odpad v zemi alebo použi hnedé zberné nádoby na bioodpad, ktoré sú poskytované tvojim mestom.

Naštartuj svoj Zero waste život týmito produktmi, ktoré ti pomôžu s bojom proti nepotrebnému odpadu. V konečnom dôsledku ti poďakuje nielen príroda, ale aj tvoja peňaženka.

Zoznám sa s našou ZERO WASTE rodinou:
1. Eco Insider bambusová termoska
2. TO GO bambusový pohár
3. Eco Soul bambusové slamky
4. Eco Essence kokosové misky
5. Eco Shave Drevený holiaci strojček
6. Eco Aura Znova použiteľná nákupná taška alebo ruksak

ZDROJE:
HTTP://ADVANCES.SCIENCEMAG.ORG/CONTENT/3/7/E1700782
HTTPS://WWW.TELEGRAPH.CO.UK/SCIENCE/2017/07/19/PLASTIC-WEIGHING-EQUIVALENT-ONE-BILLIONELEPHANTS-HAS-MADE-SINCE/